çocuk parkı

Çocuk Oyun Alanları


 
Çocuk oyun parkları, günümüz teknoloji çağında çocuklarımızın fiziksel kabiliyetlerini kazanmaları yardımcı olur. Çocuklarımızın duygusal zekaları, sosyal çevre anlayışları, diğer çocuklarla iletişiminin gelişmesi gibi bir çok hususta hiçbir eğitimin sağlamadığı katkıları, çocuk oyun parkında günlük fazlasıyla sağlamaktadır.
 
Çocuk parkı oyun grupları, günümüzde Belediyelerin ve İl özel İdarelerin  sunduğu bir hizmet gibi gözükse de, artık tüm binaların sosyal alanlarında, okul öncesi eğitim kurumlarında, okullarda, alışveriş merkezlerinde, otellerde, dinlenme tesislerinde, kamu kurumlarında kısacası insanın bulunduğu her yerdedir.
 
Genel olarak bir oyun alanında kaydırak, salıncak, zıp zıp, tahterevalli, trambolin gibi ürünler yer alabileceği gibi, günümüzde bunlara tematik oyun grupları, ipli tırmanma sistemleri, elektronik oyuncaklar ve soft play eklenmektedir. Çocuklarımızın taleplerine göre şekillendirdiğimiz çocuk oyun parkı ekipmanları, dünya standartlarında ulusal ve uluslar arası standarda göre üretilmektedir. Söz konusu bu standartlar bir çocuk oyun grubunun, çocuklarımıza zarar vermeyecek ölçü aralıklarında ve malzeme standartlarında üretilmesini sağlamakta; bu bilinçte üretilmeyen çocuk oyun parkı ekipmanları çocuklarımız için son derece tehlikeli olabilmektedir. Bilinçsizce ve yetkisiz ellerde üretilen oyun grupları, fiyat olarak tüketici için aldatıcı olabilmekte, TSE standartlarında üretilen ürün gruplarına göre çok daha ekonomik gözükmektedir.
 
Oyunlar çocukları hayata ve geleceğe hazırlar. Oyunlar sayesinde çocuklar hayatın bir çok kuralını öğrenir. Adeta hayat hakkında bir “simülasyon” yapar. Oyun sayesinde paylaşmayı öğrenir. Başka insanları sevmeyi, onların hakkına saygı göstermeyi öğrenir. Üzüntüyü, sevinci ve hayatı öğrenir. Daha birçok duyguyu oyunlar sayesinde tadar ve öğrenir. Oyun, bir başka benzetmeyle, aslında çocuklar için hayatın bir tiyatro sahnesi gibidir.
 

  • Tüm Kategoriler