çocuk parkı

Çocuk Parklarında Güvenlik

Çocuk Parklarında Güvenlik
 

Çocukların en önemli aktivitesi oyun oynamaktır. Oynanan oyunlar beceri kazandırma noktasında oldukça önemlidir. Çocukların enerjisini dışa aktarması ve güçlü bir yapıya sahip olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle de çocuk parkı tasarımı ve üretimi Mertoğlu kent mobilyaları farkı ile tasarlanmaktadır.
           
             Kentlerde kamusal alanlarda, çocuk eğitim alanı ve sitelerde çocuk oyun parkları kullanılmaktadır. Çocukların hayal gücüne hitap eden parkların tasarlanması amaçlanmaktadır. İşlevselliği yüksek olan ürünler tasarlanmalıdır.
 
            Modern ve sağlıklı yaşam alanları için bu şart olmaktadır. Bunun içinde tasarım çocuk algısı ile düşünülerek yapılmaktadır. Mertoğlu kent mobilyaları tüm ürünleri kullanıcı odaklı olarak tasarlanmaktadır. Böylece kullanım alanlarında istenilen başarıyı elde etmek mümkün olmaktadır.

 

 Çocuk Parkı Modellerinde Çeşitlilik

 

            Çocuk oyun parkları oldukça çeşitlidir. Bu çeşitlilik tasarım, üretim ve kullanım sırasında olmaktadır. Tasarım sırasında biçimsel ve işlevsel çeşitlilik oluşmaktadır. Üretimde ise malzeme çeşitliliği ile farklı modeller oluşturulmaktadır.
 
            Çocuk oyun parkları Ankara da en çok kullanılan parklardır. Bu ürünler ile çocuklara eğlence ve beceri imkânı da işlevsellikle sunulmaktadır. Farklı modeller farklı malzemelerle üretilmektedir. Bu da kullanılacağı alanın konseptine uygun çocuk parkı modelleri oluşumunu sağlamaktadır. Bu modellerde kapsamlı yaklaşım, estetik olgusu ve işlev özellikleri önem kazanmaktadır. Ayrıca her bir detayı ile kullanıcı profiline uygun olmaktadır. Kullanışlı ve dikkat çekici modeller özelliklerine göre kategorilerde sunulmaktadır.

 

 Çocuk Parklarında Güvenliğin Önemi

 

            Çocukları göz alıcı bir oyun parkında oynaması gerektiği düşünülebilir. Ya da işlevsel yönden zengin bir park istenebilir. Mertoğlu kent mobilyaları çocuk oyun parklarında bu iki özelliğin yanında güvenliğe de özellikle dikkat etmektedir. Tüm çevre mobilyaları tasarımında amaç kullanıcıya sağlıklı mekân oluşturmaktır. Dış mekân ya da iç mekanda tasarım düzenleme amacı budur. Çocuk oyun parkı alanları kullanıcıları da çocuklardır. Çocukların korunması gerektiği düşüncesi ile süreç ele alınmaktadır. Çocuk parkı güvenliği tasarım aşamasından itibaren özenle ele alınmaktadır.
 
            Çocukların oyun oynarken düşmesi, çarpması ve yuvarlanması olağan şeylerdir. Bu doğal gelişim sürecine dahil olan parklarında güvenli olması sağlanmaktadır. Kısaca çocuğu korumak ve doğal hareket özgürlüğü sağlayan ürünler geliştirilmektedir. Bu nedenle de çocuk parklarında güvenlik önlemleri bulunması zorunludur.

 

 Çocuk Parkında Alınan Güvenlik Önlemleri

 
            Çocukların oyunda özgür hareket etmesi oldukça önemlidir. Kendilerini koruyamayan çocuklar için uygun şartlar oluşturulmalıdır. Yaşayabilecekleri her olumsuzluk öngörülerek mekan tasarımı yapılmalıdır. Çocuk parklarında güvenlik birincil hedef olmaktadır. Çocuk parkları tasarımı ve üretiminde çeşitli önlemler alınmaktadır. Bunlar;
 
 -Yumuşak ve kullanım alanına uygun zemin tasarımı ve uygulamaları,
 -Keskin köşelerde korumalık kullanımı ya da törpüleme işlemleri,
 -Malzeme seçimine uygun oyun kurgusu oluşturmak, (Oyunun oynama şekline göre malzeme seçimi sayesinde istenmeyen kazaların önlenmesi)
 -Boya ve kaplama malzemesi kullanımında sağlıklı kaliteli malzeme tercih edilmesi,
 -Taşıma özellikli oyun gruplarında yük taşıma kapasitesini maksimum tutmak gerekli yerlerde uyarı işaretleri bulundurmak,
 -Tasarım ve üretimde park parçalarının çocuk ergonomisine uygun yapılması,
 -Kavrama ve tutmada kolaylık sağlayacak malzeme ve boyut kullanılması,
 
            Tüm bu önlemler çocukların sağlıklı oyun ortamı için gereklidir. Tüm oyun parklarında özellikle bu kriterlere dikkat edilmektedir. Böylece amacına uygun park modelleri oluşturulmaktadır. Çocukların oyun ihtiyacını karşılaması mümkün olmaktadır. Çocukların sağlıklı gelişimi de güvenlik önlemleri ile sağlanmaktadır.